علی زاهدی - تربت حیدریه
دفتر برنامه‌ریزی حافظان قرآن در مشهد رونمایی شد

گروه فعالیت‌های قرآنی – در هشتمین روز از سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد، دفتر برنامه‌ریزی حافظان قرآن کریم در غرفه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی رونمایی شد.

به نقل از خبرگزاری ایکنا علی زاهدی، نویسنده کتاب دفتر برنامه‌ریزی حافظان قرآن کریم، در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان رضوی، با اشاره به اینکه این کتاب را به هزینه شخصی خود به چاپ رساندم، اظهار کرد: با توجه به اینکه حافظان دفتر برنامه ریزی دقیقی نداشتند، لازم دیدم به این حوزه وارد شوم و دفتری را در این خصوص طراحی کنم.
وی با بیان اینکه این دفتر شامل هشت فصل است، ابراز کرد: فصل اول ضرورت‌ها، برکات و روش‌های حفظ، برنامه‌ریزی روزانه، ارزیابی کلاس، فصل دوم مختصری بر روش‌های حفظ و مرور در قرآن کریم، فصل سوم نحوه استفاده از دفتر برنامه‌ریزی، فصل چهارم ثبت برنامه روزانه، فصل پنجم ثبت تکالیف و دریافت کارنامه ارائه محفوظات، فصل ششم ثبت صحفات دشوار و مشابه قران کریم، فصل هفتم ثبت ایرادات در ارائه کلاس و فصل آخر آزمون پایانی است.
وی با اشاره به اینکه این دفتر در نوع خود اولین دفتر برای برنامه ریزی راحت‌تر حافظان است، عنوان کرد: هر حافظی در طول روز سه برنامه انجام می‌دهد، حفظ جدید، مرور جدید و مرور قدیم؛ لذا لازم است که تمام برنامه‌ها و محفوظات خود را در دفتری یادداشت کنند.
زاهدی با تأکید بر اینکه خود مربی و حافظ قرآن کریم است، افزود: با توجه به اینکه چند سالی است که مربی قرآن کریم هستم، شاهد این موضوع در بین قرآن آموزان هستم که آنان برای برنامه ریزی روزانه حفظ خود دچار مشکل هستند و یا برخی از آن‌ها فراموش می‌کنند که چند صفحه باید حفظ می‌کردند و چه کارهایی باید انجام می‌دادند.
وی با اشاره به اینکه این کتاب برنامه روزانه حافظان را مشخص می‌کند، تصریح کرد: علاوه بر این مربی نیز بر کارهای قرآن آموزان نظارت دارد و کمک به رفع ایرادات و اشتباهات حافظان نیز می‌کند. مبنای این کتاب برنامه ریزی، تحویل و اشکال گیری است.
وی با تأکید بر اینکه ایده این کتاب با توجه به تجارب چندین ساله خودم در زمینه حفظ بوده است، گفت: چندین سال است که بر روی طراحی این کتاب کار کرده‌ام و در پاییز سال گذشته نوشتن آن به پایان رسید.